Jak sprawdzić dysk twardy? 3 sposoby monitorowania kondycji nośnika

Dyski twarde, jak każda elektronika, narażone są na ewentualne awarie i uszkodzenia. Problemy ze sprzętem są szczególnie zagrażające dla przechowywanych danych. W przypadku braku kopii zapasowej mogą nawet spowodować ich utratę. Dobrą metodą zapobiegania takim sytuacjom jest monitorowanie stanu sprzętu. Jak sprawdzić dysk twardy?

S.M.A.R.T.

S.M.A.R.T. (z angielskiego Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology) to system, którego zadaniem jest monitorowanie parametrów sprzętu i informowanie o ewentualnych błędach. Jak sprawdzić dysk twardy korzystając z tego systemu? Warto użyć do tego któregoś z darmowych narzędzi, np. CrystalDiskInfo lub HD Tune. Dobrą praktyką jest regularne sprawdzanie dysku. Pozwala to uniknąć krytycznej kondycji sprzętu, przy której odzyskanie danych może być bardzo trudne. Jeśli stan dysku jest zły, należy jak najszybciej skopiować z niego dane.

Jak sprawdzić dysk twardy – CheckDisk

CheckDisk to narzędzie do sprawdzania kondycji dysku, wbudowane w systemach Windows. Jego funkcją jest wykrywanie elementów, które mogą powodować problemy z poprawnym działaniem dysku, np. błędów lub uszkodzonych sektorów. Regularne korzystanie z tego rozwiązania, pozwoli Ci na monitorowanie stanu sprzętu i umożliwi odpowiednią reakcję, jeśli dojdzie do jego pogorszenia. Jak sprawdzić dysk twardy przy pomocy CheckDisk? Wejdź do sekcji „Mój komputer” i kliknij prawym przyciskiem myszy na dysku, który chcesz przeskanować. W menu kliknij „Właściwości”, a następnie przejdź do zakładki „Narzędzia”.

Temperatura

Istotnym parametrem, który ma wpływ na stan sprzętu, jest temperatura. Jak sprawdzić dysk twardy pod tym kątem? Taka informacja powinna pojawić się w aplikacjach do monitorowania stanu nośnika. Wysoka temperatura jest szczególnie niekorzystna dla dysków talerzowych (HDD). Nośniki SSD nie są aż tak podatne na jej działanie, ale wzrost temperatury może powodować spadki wydajności. W przypadku uzyskania niepokojących danych warto zastosować dodatkowy nawiew lub zdecydować się na specjalne systemy chłodzenia.

Wiesz już jak sprawdzić dysk twardy? Mamy nadzieję, że lektura dostarczyła Ci przydatnych informacji. Jeśli rozważasz wymianę dysku, sprawdź propozycje naszego sklepu. Znajdziesz w nim szeroki wybór zróżnicowanych nośników w korzystnych cenach!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl