Rodzaje matryc w monitorach PC – czym się różnią i który sprzęt wybrać?

Wybór matrycy to jedno z podstawowych kryteriów dopasowania odpowiedniego monitora. Od jej parametrów zależy jakość obrazu a często również komfort pracy. Najczęściej spotykane rodzaje matryc w monitorach PC to TN, VA oraz IPS. Każda z nich przeznaczona jest do nieco innych zastosowań. Czym charakteryzują się konkretne rozwiązania i które z nich wybrać?

IPS (In Plane Switching)

Ten rodzaj matryc stosowany jest w monitorach LCD. Sprzęt tego typu może mieć różne zastosowania, dlatego jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań. Wykorzystana technologia pozwala na uzyskanie wysokiej jakości obrazu i szerokich kątów widzenia. Istotną zaletą tego rodzaju matryc w monitorach jest doskonałe odwzorowanie kolorów, dzięki czemu z powodzeniem sprawdzą się do zaawansowanych prac graficznych. To dobre rozwiązanie do pracy biurowej czy użytku domowego, obejmującego np. oglądanie filmów. Ze względu na czas reakcji, mogą być wykorzystywane w mniej wymagających grach, jednak nie nadają się do profesjonalnych rozgrywek, w których ważny jest nawet ułamek sekundy. Mankamentem tego typu sprzętu jest słabsze odwzorowanie czerni.

TN (Twisted Nematic)

To jeden z najpopularniejszych rodzajów matryc w monitorach, który jest chętnie wykorzystywany przez graczy. Tego typu rozwiązanie jest relatywnie niedrogie, przez co często stosuje się je w tańszych modelach monitorów. Charakteryzuje się zadowalającą jakością obrazu, dzięki czemu sprawdzi się w codziennej pracy. Jego największą zaletą jest bardzo krótki czas reakcji ekranu. Matryce TN świetnie nadają się do gier sieciowych. Jakie są ich wady? W sprzętach wykorzystujących tę technologię średnio wypada odwzorowanie kolorów, przez co nie poleca się ich grafikom. Przeciętne kąty widzenia sprawiają, że nie sprawdzą się również podczas kilkuosobowych seansów filmowych.

VA (Vertical Alignment)

Ten rodzaj matryc w monitorach charakteryzuje się dobrym odwzorowaniem kolorów, wysokim kontrastem i świetnym odtworzeniem czerni. Sprzęt tego typu umożliwia uzyskanie szerokich kątów widzenia. Doskonale nada się do oglądania filmów lub innych multimediów. Sprawdzi się również do pracy biurowej i mniej wymagających gier. Ze względu na słabszy czas reakcji, matryc VA nie poleca się do tytułów, w których ten parametr jest kluczowy.

Wiesz już, które rozwiązanie wybrać? Mamy nadzieję, że nasz tekst dostarczył Ci ciekawych informacji o rodzajach matryc w monitorach. Jeśli szukasz dobrego sprzętu, sprawdź propozycje naszego sklepu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl